• 1
wtorek, 18 sierpnia 2020 12:44

LETNI TYDZIEŃ NA FOLKOWO > STRÓJ KRAKOWSKI

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 głos)
LETNI TYDZIEŃ NA FOLKOWO rozpoczęliśmy po łowicku. Dziś do naszej koleżanki prezentującej ten wspaniały mazowiecki strój dołącza Krakowianka. Dziewczyny poszły na pole, dosłownie i po krakowsku.

KRAKOWIANKI czerwienią malowane
Kraków niejedno ma imię. Krakowiacy to jedna z nielicznych grup posiadająca dwie odmiany stroju ludowego. Ten ze Wschodu i Zachodu nieco się różni, ale niezaprzeczalnie urzeka feerią barw. W naszym przeglądzie strojów ludowych prezentujemy odmianę zachodnią, bardziej rozpowszechnioną i lepiej znaną w Polsce i na świecie.
Podstawę kobiecego ubioru tworzyły:
?nakrycia głowy – wianki dla panien, chusty zawiązywane pod brodą oraz chusty czepcowe zakładane pierwszy raz w trakcie oczepin;
?koszula o kroju przyramkowym z kołnierzykiem;
?gorset – bogato zdobiony np. koralikami, cekinami, chwostami, z rzędem pętlic i motywami roślinnymi;
?spódnica długa i szeroka w różnych kolorach;
?zapaska płócienna lub tiulowa;
?trzewiki na obcasie;
? biżuteria z koralem.
Dodatkowo noszono chusty do odziewania w dużą kratę w kolorach: czerwonym, białym, zielonym i granatowym oraz katanę, czyli gorset z rękawami na chłodniejsze dni, rozpowszechniony przez Krakowianki w okresie Młodej Polski.MĘSKI STRÓJ KRAKOWSKI
Ten strój z dumą nosił sam Tadeusz Kościuszko. Szybko stał się również mundurem wojskowym Krakusów walczących w insurekcji kościuszkowskiej oraz ulubionym kostiumem wyższych klas społecznych. Na salony wielkiej sztuki wprowadził go Wojciech Bogusławski w operze „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”, a w kolejnym stuleciu Stanisław Wyspiański i Włodzimierz Tetmajer. O jego wyjątkowości zadecydowały bogate zdobienia, kolorystyka i kunszt wykonania.

W wersji podstawowej strój męski składał się z: nakrycia głowy (rogatywki, magierki lub kapelusza), białej koszuli, spodni (portek), kaftana, sukmany, pasów z brzękadłami, obuwia i biżuterii.

Dziś prezentujemy:

rogatywkę z pękiem pawich piór i opadającymi na ramię kolorowymi wstążkami, którą najczęściej noszono do białej sukmany;

kaftan – długą kamizelkę z płaskimi guzikami, chwostami i haftem;

białą koszulę bez zdobień;

pas z brzękadłami.

CIEKAWOSTKA Przy pasie mocowano także składany nożyk, torebkę na krzesiwo, hubkę, czyli materiał łatwopalny z huby i krzemień. Ktoś tu lubił rozniecać ogień.
Czytany 159 razy

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem