• Film
  promocyjny

  Bycie bliżej odbiorców oferty kulturalnej to nasze główne zadanie, dlatego już myślimy o tym, jak pokonywać bariery, również te w
 • TWOJA PRZESTRZEŃ
  DLA ŻYCIA Z PASJĄ!

  Dołącz do fanów na naszym profilu facebook
  Bądź na bieżąco!
 • 1
 • 2

Historia MDK w Mławie

logomdk
Historia Domu Kultury w Mławie sięga lat 50-tych ubiegłego stulecia. Działalność tamtych lat zdominowały formy teatralne oraz kameralny zespół smyczkowy, w których największą aktywność wykazywali dorośli.

Lata 60-te, to okres powstania placówek kulturalnych na wsi tzw. Klubokawiarni i do obowiązków pracowników Domu Kultury doszła opieka metodyczna i merytoryczna nad tymi placówkami. Instruktorzy ukierunkowywali działalność tych klubów, organizując szkolenia i wieczory poetycko- muzyczne.

Lata 70-te ożywiły działalność Domu Kultury, ponieważ włączyły się do niej Zakłady Pracy. Adresowany do nich Turniej Zakładów Pracy, cieszył się ogromną popularnością, a zwycięski zakład otrzymywał Puchar Przechodni Naczelnika Miasta.

Kolejne lata to okres zbierania po okolicznych wioskach przez pracowników Domu Kultury, przyśpiewek, gawęd i obyczajów ludowych, aby ocalić od zapomnienia folklor ludowy okolic Mławy. Organizowano przeglądy i wystawy twórców ludowych. Na bazie tych poczynań powstał zespół „Kontro”, który z upodobaniem przygotowywał tańce i przyśpiewki ludowe. Zespół cieszył sie ogromną popularnością na wielu wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach folklorystycznych.

W 1976 r., w związku z nowym podziałem administracyjnym Polski, Powiatowy Dom Kultury przemianowany został na Miejski Dom Kultury i ukierunkował swoją działalność na rzecz środowiska miejskiego.

Lata 80-90-te to okres, w którym aktywnie zaczęły działać zespoły artystyczne, rozwijały się nowe formy działalności i nawiązane zostały kontakty z teatrami zawodowymi, estradami i młodzieżowymi zespołami muzycznymi .Powstał też prężnie działający Klub Twórców Amatorów, zrzeszający poetów, malarzy, rzeźbiarzy, fotografików i rękodzielników.

Sala kinowa należała w tym czasie do II klasy sal widowiskowych w Polsce, więc chętnie występowały tu takie zespoły jak: Omega, Czerwone Gitary, Niebiesko- Czarni, Czerwono- Czarni, Czesław Niemen oraz wielu sławnych artystów estradowych.

Obecnie Miejski Dom Kultury w Mławie jest samorządową instytucją kultury, a statutowe działania realizują nasi pracownicy: starają się animować, inspirować i wspierać społeczną aktywność na terenie miasta i okolic. Sukcesem placówki jest stała praca różnorodnych zespołów, kół i sekcji zainteresowań. W placówce czynnej w godz. 8.00-21.00 działają dziecięce i młodzieżowe zespoły teatralne, wokalno- muzyczne, taneczne, plastyczne, W sali kina odbywają się seanse filmowe, przeglądy i festiwale, spektakle teatralne, wieczory poetycko- muzyczne, koncerty oraz okolicznościowe imprezy miejskie. Organizujemy również imprezy rozrywkowe w przestrzeni miejskiej (festyny i imprezy plenerowe) i na scenie w parku miejskim.

Miejski Dom Kultury w Mławie jest jedną z niewielu placówek w okolicy, która posiada profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy oraz własną scenę z zadaszeniem, dzięki czemu może ją udostępniać innym podmiotom, w ramach działalności usługowej.

Dużym sukcesem MDK jest doroczne przygotowanie imprezy towarzyszącej Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą – Widowiska Ulicznego „Nalotu Bombowego na Miasto Mława”. W ten niesamowity spektakl angażujemy co roku mieszkańców z Mławy i okolic. Jesteśmy pierwszym Miastem w Polsce, które do rekonstrukcji bitewnych włączyło ludność cywilną.
Więcej w tej kategorii: Usługi »

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem